ÇEVRE BİLİNÇLİ ERSAĞ

       ERSAĞ LİMİTED ŞİRKETİ olarak 2006 yılında başladığımız temizlik ve kozmetik ürünlerin üretimine ilk günde duyduğumuz heyecanla, tecrübe ve deneyimlerimizi geliştirerek her geçen gün başarılarımızı arttırarak yolumuza devam etmekteyiz.

       Ersağ limited şirketi, ERSAĞ markalı üretmiş olduğumuz temizlik ürünlerinde fosfat kullanmayarak çevreye duyduğu özeni belgelerle ispatlayarak bilinçli bir üretici olduğunu göstermiştir. 

      Biz şunu çok iyi biliyorduk biz doğayı yalnızca insanlar kullanmıyoruz. Doğayı biz hayvanlar ve bitkilerle ortaklaşa kullanmaktayız. Doğayı kirletmeye başladığımızda bugün olmasa da ilerleyen süreçte bunun zararını diğer canlılarla beraber mutlaka bir gün yaşayacağımızı biliyorduk. 

      20-30 yıl gibi geriye dönüp baktığımızda o yıllardaki doğanın bize sunduğu güzellikler; akarsularımız, göllerimiz, denizlerimiz, toprağımız bize o dönemdeki sunduğu güzellikleri maalesef şuanda sunmamaktadır. Peki doğa bize neden küstü? Çevrenize siz ne verirseniz çevreniz size onu geri verecektir. Biz çevremizi hoyratça ve bilinçsizce kullanmaya devam ettiğimizde yaşanabilir bir çevre bulmakta ilerleyen nesiller zorlanacaktır.     

      Deterjan üretiminde kullanılan fosfatlar Avrupa ülkelerinde yasaklanmaya, kısıtlanmaya çevreye verdiği olumsuz etkilerden dolayı devam etmektedir (AB.immib.org.tr) adresinde Avrupa parlamentosu  tüketici kullanımına yönelik deterjanlardaki fosfat kullanımını yasaklıyor. Anılan tüzükte fosfat ve fosfor bileşiklerinin evsel çamaşır deterjanlarında kullanımının sınırlandırılmasına yönelik değişiklikleri içeren (com.2010597 sayılı taslak tüzük)04/11/2011 tarihinde Avrupa komisyonu tarafından yayınlanmıştır. Tüketici kullanımına yönelik deterjanlar içinde kullanılan fosfat ve diğer fosfor bileşiklerinin çevre üzerinde olumsuz etkilerine (sucul ekosistemde fosfat kirliliği ”ötrofikasyon”)karşı yüksek seviyede korunması amaçlanmıştır.      

       30/06/2013 tarihinden itibaren çamaşır deterjanlarında fosfat kullanımının yasaklanması ve fosforlu diğer bileşiklerin içeriğinin sınırlandırılması (toplam fosfor içeriği 0,5gr/std) yıkama dozuyla sınırlı. 

        Deterjan içeriğindeki fosfatın çevremiz için olumsuzluklarını şirketimiz çok iyi bilmekte asla ve katiyen bu kimyasalı kullanmayarak çevreye duyduğu özeni , çevreyi koruma amaçlı çalışmalarını gözler önüne sunmaktan hep gurur duymuştur ve gurur duyacaktır.